Ruhsal Enerji

Bilinçaltı ve insan ilişkileri üzerine düşünüyorum, çok araştırma yapıyorum, bunun üzerine yazılmış çok film, dizi izliyorum ayrıca tabiki hepiniz gibi bizzat kendim yaşıyorum. Ancak düşündüğüm konuda bir yazı yazmam için bana bir kıvılcımın bir yerden gelmesi gerekiyor. Mesela Çoklu Evrenler yazısının kıvılcımı bir şarkıydı yada Kız Varsa Angarya Yoktur yazısının kıvılcımı Facebook’ta bir durum güncellemesiydi. Bunun kıvılcımıda vardı tabiki.

Şimdi size bir fotoğraf göstereceğim ancak buraya tıklamanız gerekiyor açmanız için. Ben bu fotoğrafı internette dolaşırken gördüm. Daha doğrusu görmem şöyle oldu, sayfayı değiştirdikten sonra sanki imleci kaybetmiş gibi bir yerlere kaçırdım sonra fotoğrafı “algıladım”, yazıyı okudum. Yani fotoğrafı “algılamadan” önce imleci anlamsız bir şekilde bir yerlere götürmeye başladım. O kadar anlamsızdı ki resmen panik yapmış gibiydi. Bu demek oluyorki “baktığım” şeyi bilinçaltım algılıyor, ancak “gördükten” sonra zihnim algılıyor.  Bu konuya açıklık getirdikten sonra söylemek istediğim asıl konuya gelmek istiyorum. Bahsetmek istediğim konu psikianalizle ilgili falan değil.

Şimdi güne nasıl başladığımızı düşünelim. Kalkıyoruz belki ilk önce banyoya gidiyoruz, kahvaltı yapıyoruz, işe/okula gidiyoruz, akşam belki bir çay bahçesine uğruyoruz, eve dönüyoruz ve uyuyoruz. Arada atladığım monoton işler olabilir. Evet, bunları her gün yaptığımızı, her gün aynı taraftan kalktığımızı, her gün aynı şekilde okula gittiğimizi ve tabi ki her gün okulun aynı binasına girdiğimizi ve her gün aynı eve geldiğimizi düşünüyoruz. Kendinizi mutlu hissediyor musunuz? Yaratıcı fikirler oluşturabildiğinizi düşünüyor musunuz? Kendizi faydalı hissediyor musunuz? Her şey normal görünüyorken bu sorulara cevabımız hayırsa sorun okula gittiğiniz yolda, evinizin merdivenlerinde, okul binanızın mimarisinde, yemek yediğiniz yerde, diş fırçanızda, yanınızda sürekli olumsuz düşünen/mutsuz insanlarda. Her gün okula gittiğiniz yolun bir bölümünden geçerken kanalizasyon kokusu aldığınızı düşünelim. Yolunuzu değiştirin. Eğer okula giden diğer uzun yolda bahçesi yeşil ağaçlar ve çiçeklerle dolu evler varsa o yolu seçin. Evet okula 10 dakika geç gideceksiniz, fiziksel olarak biraz daha yorulacaksınız ama inanın bana ruhsal enerji, fiziksel enerjiden çok çok daha önemli ve zor kazanılıyor. Benim arkadaşlarıma sürekli söylediğim bir söz vardır “Fiziksel olarak yorgun olmadan, zihinsel olarak dinlenemiyorum.”

Yine eviniz güneş almıyorsa taşının o evden. Güneş alan bir eve taşının. Çok fazla eşyadan kaçının size ilham veren fotoğraflar asın duvarlarınıza (hangi fotoğrafın size ilham verdiğine iyi karar vermeniz gerekiyor sevdiğiniz değil  ilham veren fotoğraflar), yeşil bir bitki alın odanıza, evinizi daima düzenli ve temiz tutmaya çalışın. Eviniz sade ama her ayrıntısı düşünülmüş olsun. Evinizi bol bol havalandırın. İşinizi karmaşıklaştıran her eşyadan kurtulun. Akşamları ışıklandırmanın çok önemli olduğunu farkettim. Ortada bir laz ampulüyle odanızı aydınlatmayın. Olabildiğince küçük ve çok aydınlatıcı kullanın. Bahsettiğim şey maddeye bağlanmak değil. Gerektiğinde hepsinden kurtulabilmelisiniz. Nerede olursanız olun ilham veren ortamınızı (ne kadar ortam el verişsiz olsada) oluşturabilmelisiniz.

Bahane üreten, mutsuz, olumsuzluk abidesi, (olumsuz yönde) tartışma meraklısı veya bahane makinesi insanlardan uzak durun. Ruhsal enerjinizi düşürürler. Bir insanı bir konuya ikna etmek için uğraştığınız her saniye kendi enerjinizden vermiş olursunuz. Ona vermiş olmazsınız ama. Havaya vermiş olursunuz bakmışsınız ikinizde Halil Sezai dinlemeye başlamışsınız.

Ruhsal enerjiniz yüksekken, yapmanız gereken işleri öncelikli yapın. Benim gibi ruhsal olarak enerji harcamanızı gerektiren ilgi alanlarınız varsa çok faydalı olacağını göreceksiniz.

Bunları neden söylüyorum. Bize önemsiz gibi gelen şeyler aslında bizim için önemli olup içimizde bastırdığımız bir öneme sahip olabilir. O yüzden tarihlerden beri sanatçılar; resimlerinde, heykellerde mimarlar; binalarda, “wonder”larda insanların gözüne en hoş görüncek altın oranı seçmişlerdi. İnsanlar bunu bakınca hesaplayıp ahanda altın oran diyorlar mıydı ? Hayır. Ama bilinç altınız bunu hesaplıyor ve ruhsal enerjinizi artırıyor yada düşürüyor. İlk paragraftanda anlaşılacığı gibi, söylediğiniz ve farkında olmadığınız her kelime, farkında olmadan içinizde oluşan her eziklik, farkında olmadan baktığınız her obje enerjinize, yaratıcılığınıza ve reaksiyonlarınıza etki ediyor.

Ruhsal Enerji” üzerine 2 düşünce

  1. gizemli kız

    ama bazen öyle anlar olur ki naparsanız yapın yolunda gitmeyen şeyler vardır …

    Yanıtla
  2. Geri izleme: 20 Yaşına Gelmeden Bilmen Gereken 20 Şey - Muhammed Olgun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>